Krátky film Superbia v Cannes!

Posted by on apr 18, 2016 in Press
Krátky animovaný film Superbia mladej talentovanej maďarskej režisérky Lucy Tóth bude súťažiť v prestížnej medzinárodnej súťaži Semaine de la Critique (Medzinárodný týždeň kritikov) v Cannes v máji 2016.

SUPERBIA_Poster

Cannes – Bratislava, 18.04.2016 – Semaine de la Critique (slovensky Medzinárodný týždeň kritikov), najstaršia paralelná súťažná sekcia filmového festivalu v Cannes vybrala do súťaže desiatich krátkych filmov aj animovaný film Superbia.

Film mladej talentovanej maďarskej režisérky Lucy Tóth je vyrobený v trojstrannej maďarsko-česko-slovenskej koprodukcii spoločnosťami FAKT Visual Lab, MAUR Film a Artichoke. Slovensko tak bude na prestížnom festivale po niekoľkých rokoch opäť zastúpené. Slovenským producentom filmu je Juraj Krasnohorský, režisér filmov Tigre v meste (2012) a X=X+1 (2009).

Pri vyhlásení súťažných filmov francúzsky filmový kritik Charles Tesson, riaditeľ Semaine de la Critique, povedal, že Superbia, ako jediný animovaný film v súťaži, ho očaril svojou „strhujúcou orgiou farieb“.

Film je výnimočný aj príbehom s poetickým odkazom na aktuálne témy rodovej rovnosti. Rozpráva o domorodých obyvateľoch surealistickej krajiny Superbia, v ktorej muži a ženy žijú v oddelených spoločnostiach, a čelia nezastaviteľným spoločenským zmenám po tom, čo sa prvý krát v dejinách objavil zmiešaný pár.

Film bol minulý rok prezentovaný na medzinárodnom fóre Visegrad Animation Forum v rámci medzinárodného festivalu animovaných filmov Anifilm v Třeboni. Film bude mať v Cannes v máji 2016 svetovú premiéru. Na jeseň môžeme očakávať aj jeho premiéru v slovenských artových kinách.

O režisérke filmu:
Luca Tóth študovala na Vysokej Škole Umenia a Dizajnu Moholy-Nagy (MOME) v Budapešti a na Royal College of Art v Londýne. Za svoj magisterský film The Age of Curious získala niekoľko prestížnych ocenení: Cenu poroty v Annecy aj Špeciálne uznanie v Štutgarde.

SUPERBIA still3

SUPERBIA still1

SUPERBIA still4

SUPERBIA still6